متا – شرکتی که قبلاً با نام فیس بوک شناخته می شد – با پیش نمایشی از آخرین تحقیق و توسعه خود در مورد دستکش های لمسی که در قلمروهای دیجیتالی بازخورد حسی را ارائه می دهد، مستقیماً به واقعیت مجازی می پردازد.

فیس‌بوک در اواخر اکتبر به متا تغییر نام داد تا تمرکز خود را از رسانه‌های اجتماعی به توسعه فناوری VR و Metaverse تغییر دهد.

در  پستی که در  نوامبر 16 توسط فیسبوک منتشر شده ،  آخرین پیشرفت در تحقیقات دستکش لمسی از آزمایشگاه VR شرکت فن آوری به واقعی بودن آن اشاره کرده و این که این محصول هفت سال در حال ساخت بوده است.

این شرکت ویدئویی را به اشتراک گذاشته است که نشان می‌دهد دو نفر در حال آزمایش دستکش‌های لمسی در یک متاورس دمو، در حالی که مشت‌های خود را گره می‌کنند، بلوک‌ها را برمی‌دارند، اشیا را پرتاب می‌کنند، دست می‌دهند، روی دومینو می‌کوبند و با هم Jenga بازی می‌کنند.

668a91e7 bd73 4aa0 a5a9 82d6c611e699
پیش نمایش دستکش لمسی: متا

متا می‌گوید این دستکش‌ها برای ارسال «دستورالعمل‌های دقیق به محرک‌های روی دست»  با فناوری ردیابی که مکان دست و ویژگی‌های اشیای مجازی در Metaverse را مشخص می‌کند مطابقت دارد و بر رندر لمسی تکیه می‌کنند.

در وضعیت فعلی توسعه، به نظر می‌رسد که کف دست‌ها با موتورهای رباتیک نرم کوچکی پوشیده شده‌اند که به صورت هماهنگ حرکت می‌کنند تا حس مربوطه را به حرکات دست کاربر در Metaverse ارائه دهند. با این حال متا اشاره کرده که دستکش های لمسی به این زودی وارد بازار نخواهند شد.

این مطلب را هم بخوانید :  راه‌اندازی بیش از ۱۶۰ پروژه جدید در شبکه ترا در اوایل سال آینده میلادی

واقعیت این است که این ابزار مقرون به صرفه و قابل دسترس برای مصرف کنندگان معمولی است که فعلا درحال آزمایش و بررسی است. منظور این است که به آشفتگی کابل‌های اتصال این نمونه‌های اولیه نگاه نکنید.

 

متا اظهار داشت که پروژه دستکش لمسی  “به عنوان یک ایده شروع شد”، اما به دلیل پیشرفت در علم ادراکی، رباتیک نرم، میکروسیال، ردیابی دست و رندر لمسی، به واقعیت نزدیک تر می شود.

این شرکت همچنین بیان کرد که چشم انداز خود برای این پروژه در حال حرکت رو به جلو است و چیزی شبیه به داستان فیلم Ready Player One است که در آن فناوری VR و بازی تا مرحله ارائه یک متاورس قابل زندگی برای کاربران خود توسعه یافته اند:

تصور کنید که روی یک پازل سه بعدی مجازی با آواتار سه بعدی واقعی  خود کار می کنید. همانطور که یک تکه پازل مجازی را از روی میز برمی دارید، انگشتان شما به طور خودکار حرکت نمی کنند، اما آن را در دستان خود احساس خواهید کرد.

VR Metaverse با پیش نمایش Meta دستکش های لمسی به واقعیت نزدیک تر می شود

بسیاری از ناظران منتظرند ببینند آیا متا یک “متاورس باز” را مانند همتایان غیرمتمرکز خود در فضای کریپتو راه اندازی خواهد کرد یا با مبارزه برای تسلط بر این بخش ، تهدیدی برای فضای متاورس عمومی خواهد بود.

با این حال، برخی نسبت به حرکت متا کاملاً خوش‌بین هستند، به طوری که امیل آنگروال، یکی از بنیان‌گذاران و مدیر عامل استارت‌آپ فناوری موسیقی Corite در 29 اکتبر به کوین تلگراف گفت که این شرکت فرصت‌های صعودی شدیدی را برای بخش‌های NFT و Metaverse فراهم خواهد کرد.​

منبع : کوین تلگراف